BİLİŞİM HUKUKU

ANTALYA BİLİŞİM HUKUKU AVUKATI

E-Ticaret Hukuku /İnternet Hukuku

Bilişim Avukatı, internet hukuku, e-ticaret hukuku ve bilişim suçları başta olmak üzere bilgisayar ve internet teknolojisinin hukuk ile buluştuğu bilişim hukuku alanında çalışmalar yürüten avukattır.


Bilişim avukatı olarak genel suçlulara baktığımız zaman teknolojiden yararlanan insanlar olduklarını görebiliyoruz.


Bilişim, bilginin elektronik ve teknolojik araçlar kullanılarak aktarılmasıdır. Bu çerçevede bilişim kavramı, pos cihazları, bilgisayarlar, cep telefonu, tablet vb. benzeri araçlarla yapılan bilgi aktarımlarını ifade etmektedir. Facebook, twitter, instagram, youtube vb. sosyal medya hesapları ile e-mail ve telegram, whatsapp vb. uygulamalar bilişim sistemi olarak kabul edilmektedir. Bu bilişim sistemleri üzerinden işlenen suçlara veya özel hukuka ilişkin davalara bakan avukatlara da halk arasında internet avukatı veya bilişim avukatı denilmektedir.


E-ticaret Hukuku


E-Ticaret Hukuku da bilişim avukatının uzman olduğu alanların başında gelmektedir. İnternet siteleri üzerinden çevrimiçi (online) olarak yapılan her türlü ticari hareket “e-ticaret” olarak kabul edilmektedir. Ticari amaç taşıyan her web sitesinin online alışveriş ve elektronik ticaret anlamındaki faaliyetleri düzenleyen başta Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında ve ayrıca Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanunu’na bağlı olarak çıkartılan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği konusunda bilgi ve tecrübe sahibi bilişim avukatı ile çalışması kuşkusuz son derece önemlidir. Bilişim avukatı olarak görev yapan avukatların uzman olduğu bir diğer ünlü alan da elektronik ticaret veya kısa adıyla e-ticarettir. E-ticaret hukuku avukatları, “Elektronik Ticaret Kanunu” olarak bilinen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Mesafeli Sözleşmeler, izinli pazarlama ve benzeri e-ticaret hukuku alanlarında tecrübe ve uzmanlık sahibidir.

 

Antalya Bilişim suçları avukatı olarak;

 

Bilişim sistemine girme suçu (TCK m.243),

 

Sistemi engelleme, bozma, erişilmez kılma, verileri yok etme veya değiştirme suçu (TCK m.244),

 

Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu (TCK m.245),

 

Yasak cihaz veya program kullanma suçu (TCK m.245/a)

 

İnternet ortamında doğan her türlü hukuki uyuşmazlığın çözümü konularında hukuki danışmanlık ve temsil hizmeti vermekteyiz.